Helsingin messukeskus täyttyy autouutuuksista 9.–11.11.2018, kun Auto 2018 ”megatapahtuma” valtaa messukeskuksen hallit 6 ja 7. Citroënin osaston päätähtenä olivat uusi Berlingo ja DS7, joka oli saanut vierelleen mustan DS19 -Confort Administration Export mallin vuodelta 1965.
Uusi DS7 on tänä viikonloppuna ensimmäistä kertaa virallisesti ostavan yleisön ihailtavana. Auto erottuu edukseen ja on varustelultaan ja viimeistelytasoltaan vähintäänkin kilpailijoiden tasolla. On hienoa, että Citroën ottaa lanseerauksessa vahvasti merkin historian mukaan. Tämä sopii luonnollisesti myös pian alkaavaan juhlavuoden teemaan.



Uusi Berlingo on tärkeä uutuus merkille ja se on myynyt Suomessa hyvin. Onhan se todella monikäyttöinen auto erilaisiin käyttötarkoituksiin. Uusi Berlingo on kokonaan uusi auto ja pohjautuu etuosaltaan PSA:n EMP2-rakenteeseen. Perä on alustan osalta vanhaa perua. Myös muotoilu on perän osalta kokenut vain pieniä modernisointeja, toisaalta miksi muuttaa toimivaa rakennetta. Berlingo tarjoaa käytännöllisyyden lisäksi nyt kaikki nykyaikaiset ajoavustimet ja laajan varustelupaketin. Mutta Xenon tai LED -valoja ei edelleenkään ole tarjolla edes erikoisvarusteena.




Antti
Kuvat: Antti Pitkänen
1 Päivitysilmoitus