Turussa nähtiin tänään poikkeuksellisen hieno valikoima Citroën-autoja eri vuosikymmeniltä merkin 100-vuotisen taipaleen kunniaksi. Forum Marinum ja sen pysäköintipaikka tarjosi tapahtumalle hyvät puitteet ja aurinkoinen sää kruunasi tapahtuman.
Autokeskus Oy järjesti paikalle uuden Citroën-malliston ja oli kutsunut paikalle myös vanhoja klassikoita Automobile Citroën Ry:n ja Suomen 2CV Killan kautta. Paikalle olikin saapunut hieno kattaus eri malleja 1930-luvulta tähän päivään.
Esillä olivat Citroën Rosalie, HY, 2CV Charleston, ID, Traction Avant 15-Six, DSuper ja C6. Lisäksi parkkipaikalla pyörähti kymmenittäin merkin edustajia 1950–luvulta eteenpäin. Uusista malleista nähtävillä olivat C3, C4 Cactus, Berlingo ja C5 Aircross.
Kiitokset Autokeskukselle ja kerhojen puuhaihmisille tapahtuman järjestämisestä! Oli mukava viettää Suomen Joutsenen kupeessa aurinkoinen iltapäivä ja tavata tuttuja sekä nähdä vielä näin syksyllä paljon harrasteautoja liikenteessä.
Mikko
Kuvat: Mikko
Vastaa